Vishay/Dale M55342E03B210ARWS
M55342E03B210ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E03B210ARWS
Brief Description
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342E03B210ARWS.pdf
Availability of M55342E03B210ARWS
QUANTITY
M55342E03B210ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E03B210ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342E03B210ARWS
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)210
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E03B210ARWS
Related LinksM55342E0, M55342E03B210ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E03B210ARWS Details Description
Related parts for M55342E03B210ARWS
FIXED IND 2.2UH 1.1A 114 MOHM datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.6V SC-82AB datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 1W datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 10% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
9:1STANDARD BACKLASH GEARBOX datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
RES 121 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 2.5MM datasheet.pdf