Vishay/Dale M55342E03B25B5RWS
M55342E03B25B5RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E03B25B5RWS
Brief Description
RES SMD 25.5K OHM 0.1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342E03B25B5RWS.pdf
Availability of M55342E03B25B5RWS
QUANTITY
M55342E03B25B5RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E03B25B5RWS
Internal Part NumberEIS-M55342E03B25B5RWS
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)25.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E03B25B5RWS
Related LinksM55342E0, M55342E03B25B5RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E03B25B5RWS Details Description
Related parts for M55342E03B25B5RWS
IC AMP AUDIO 3W STER AB 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 40UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH REED SPST-NO 7MM OKI 24V datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 127-136MHZ BNX datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
350 TB SPR CLA 180D B/T datasheet.pdf
CAP CER 100PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf