Vishay/Dale M55342E03B7E50RWS
M55342E03B7E50RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E03B7E50RWS
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342E03B7E50RWS.pdf
Availability of M55342E03B7E50RWS
QUANTITY
M55342E03B7E50RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E03B7E50RWS
Internal Part NumberEIS-M55342E03B7E50RWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E03B7E50RWS
Related LinksM55342E0, M55342E03B7E50RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E03B7E50RWS Details Description
Related parts for M55342E03B7E50RWS
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
BLZP 5.00/19/270LH SN OR BX datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 22.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC MCU 512KBIT 4MB FLASH datasheet.pdf
CAP FILM 0.075UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf