Vishay/Dale M55342E04B150ACBS
M55342E04B150ACBS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E04B150ACBS
Brief Description
RES SMD 150 OHM 0.1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342E04B150ACBS.pdf
Availability of M55342E04B150ACBS
QUANTITY
M55342E04B150ACBS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E04B150ACBS
Internal Part NumberEIS-M55342E04B150ACBS
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E04B150ACBS
Related LinksM55342E0, M55342E04B150ACBS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E04B150ACBS Details Description
Related parts for M55342E04B150ACBS
CONN EDGE DUAL .156 DIP 12POS datasheet.pdf
RES SMD 24.6 OHM 0.5% 1/3W 2010 datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 1.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 68 OHM 5% 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 5.1V 15A datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.5A 6CSPBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 45A TO-263 datasheet.pdf
750 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.0011UF RADIAL datasheet.pdf