Vishay/Dale M55342E04B180BRWS
M55342E04B180BRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E04B180BRWS
Brief Description
RES SMD 180K OHM 0.1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342E04B180BRWS.pdf
Availability of M55342E04B180BRWS
QUANTITY
M55342E04B180BRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E04B180BRWS
Internal Part NumberEIS-M55342E04B180BRWS
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E04B180BRWS
Related LinksM55342E0, M55342E04B180BRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E04B180BRWS Details Description
Related parts for M55342E04B180BRWS
RES SMD 536 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.9"L X 3.94"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 25POS 1MM PCB datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 60POS datasheet.pdf
IC GATE DVR LOSIDE DUAL 2A 8SOIC datasheet.pdf
762 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf