Vishay/Dale M55342E04B402BRWS
M55342E04B402BRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E04B402BRWS
Brief Description
RES SMD 402K OHM 0.1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342E04B402BRWS.pdf
Availability of M55342E04B402BRWS
QUANTITY
M55342E04B402BRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E04B402BRWS
Internal Part NumberEIS-M55342E04B402BRWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E04B402BRWS
Related LinksM55342E0, M55342E04B402BRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E04B402BRWS Details Description
Related parts for M55342E04B402BRWS
RES 158 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN PIN 23-20AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR SP7662 datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
VLP SMT DDR3 DIMM 240POS. 1.0PIT datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf