Vishay/Dale M55342E04B511DRT5
M55342E04B511DRT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E04B511DRT5
Brief Description
RES SMD 511 OHM 1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342E04B511DRT5.pdf
Availability of M55342E04B511DRT5
QUANTITY
M55342E04B511DRT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E04B511DRT5
Internal Part NumberEIS-M55342E04B511DRT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E04B511DRT5
Related LinksM55342E0, M55342E04B511DRT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E04B511DRT5 Details Description
Related parts for M55342E04B511DRT5
RES SMD 510 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V 1111 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE 4PDT 6A 6V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 189K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf
RES 16K OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS INLINE SKT datasheet.pdf