Vishay/Dale M55342E04B5B36RWS
M55342E04B5B36RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E04B5B36RWS
Brief Description
RES SMD 5.36KOHM 0.1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342E04B5B36RWS.pdf
Availability of M55342E04B5B36RWS
QUANTITY
M55342E04B5B36RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E04B5B36RWS
Internal Part NumberEIS-M55342E04B5B36RWS
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E04B5B36RWS
Related LinksM55342E0, M55342E04B5B36RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E04B5B36RWS Details Description
Related parts for M55342E04B5B36RWS
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 1A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 3.8K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CAP CER 50PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC LVDS LINE RCVR QUAD 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf