Ohmite TA305PAR250JE
TA305PAR250JE picture photo
Mfg. Part Number
TA305PAR250JE
Brief Description
RES 0.25 OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA305PAR250JE.pdf
Availability of TA305PAR250JE
QUANTITY
TA305PAR250JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TA305PAR250JE
Internal Part NumberEIS-TA305PAR250JE
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.25
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height1.020" (25.91mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA305PAR250JE
Related LinksTA305P, TA305PAR250JE Datasheet, Ohmite Distributor
TA305PAR250JE Details Description
Related parts for TA305PAR250JE
IDC CABLE - MSC60K/MC60M/MCE60K datasheet.pdf
FERRULE NON INS 14AWG 9/32" datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK DIVIDER 40TQFN datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf