Vishay/Dale M55342E05B180ARWS
M55342E05B180ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E05B180ARWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 180 OHM 0.1% 0.225W 2208
Datasheet Download
M55342E05B180ARWS.pdf
Availability of M55342E05B180ARWS
QUANTITY
M55342E05B180ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E05B180ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342E05B180ARWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM2208
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.225W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case2208
Supplier Device Package2208
Size / Dimension0.230" L x 0.075" W (5.84mm x 1.90mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E05B180ARWS
Related LinksM55342E0, M55342E05B180ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E05B180ARWS Details Description
Related parts for M55342E05B180ARWS
CONN MOD 6POS MALE SMD LOC PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CBL RIBN 100COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 380MA 280 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 1.84K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 24"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf