Sullins Connector Solutions GCC10DRTS
GCC10DRTS picture photo
Mfg. Part Number
GCC10DRTS
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
GCC10DRTS.pdf
Availability of GCC10DRTS
QUANTITY
GCC10DRTS Order Process
Ship out your order
Specifications of GCC10DRTS
Internal Part NumberEIS-GCC10DRTS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCC10DRTS
Related LinksGCC1, GCC10DRTS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCC10DRTS Details Description
Related parts for GCC10DRTS
IC D/A CONV 14BIT PAR 28-DIP datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IC PWR SW SMART HISIDE TO252-5 datasheet.pdf
OSC XO 7.3728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.33M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 7P INLINE SKT RA CRMP datasheet.pdf
ENCODER ROTARY VERT 12PPR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf