Vishay/Dale M55342E06B10B0RT1
M55342E06B10B0RT1 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B10B0RT1
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B10B0RT1.pdf
Availability of M55342E06B10B0RT1
QUANTITY
M55342E06B10B0RT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B10B0RT1
Internal Part NumberEIS-M55342E06B10B0RT1
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B10B0RT1
Related LinksM55342E0, M55342E06B10B0RT1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B10B0RT1 Details Description
Related parts for M55342E06B10B0RT1
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
INDUCTOR EMI COMMON MODE 5mH 15% datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES 4.32 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC TCXO 12.8MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
5.6UF 250V 9.53X23.8 AXI datasheet.pdf