Vishay/Dale M55342E06B10B2RT5
M55342E06B10B2RT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B10B2RT5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10.2KOHM 0.1% 0.15W 0805
Datasheet Download
M55342E06B10B2RT5.pdf
Availability of M55342E06B10B2RT5
QUANTITY
M55342E06B10B2RT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B10B2RT5
Internal Part NumberEIS-M55342E06B10B2RT5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B10B2RT5
Related LinksM55342E0, M55342E06B10B2RT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B10B2RT5 Details Description
Related parts for M55342E06B10B2RT5
SSD 16GB SCSI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-VQFN datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN HDR VERT 4POS TIN .156 PCB datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CLAMP PAN 0.38" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ14 15 SLVR datasheet.pdf
1-PHASE LOW-PROFILE FEEDER TERMI datasheet.pdf
2100UF 35V 19.05X41.28 85C AXI datasheet.pdf