TT Electronics/IRC M55342E06B121AR
M55342E06B121AR picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B121AR
Brief Description
RES SMD 121 OHM 0.1% 0.15W 0805
Datasheet Download
M55342E06B121AR.pdf
Availability of M55342E06B121AR
QUANTITY
M55342E06B121AR Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B121AR
Internal Part NumberEIS-M55342E06B121AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)121
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.081" L x 0.050" W (2.06mm x 1.27mm)
Height0.026" (0.66mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B121AR
Related LinksM55342E, M55342E06B121AR Datasheet, TT Electronics/IRC Distributor
M55342E06B121AR Details Description
Related parts for M55342E06B121AR
IC DGTL POT 10K 2CH 16SOIC datasheet.pdf
THYRISTOR PROTECT BIDIR 50A SMB datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 10-DFN datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
RES 7.32 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 16SOIC datasheet.pdf