Vishay/Dale M55342E06B124BRWS
M55342E06B124BRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B124BRWS
Brief Description
RES SMD 124K OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B124BRWS.pdf
Availability of M55342E06B124BRWS
QUANTITY
M55342E06B124BRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B124BRWS
Internal Part NumberEIS-M55342E06B124BRWS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B124BRWS
Related LinksM55342E0, M55342E06B124BRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B124BRWS Details Description
Related parts for M55342E06B124BRWS
CONN HEADER HM B22 SHIELD 154POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 180POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
REFERENCE DESIGN datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 200MW SOD323 datasheet.pdf
Crystal 37.4000MHz 10ppm 8pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf