Vishay/Dale M55342E06B198BRT5
M55342E06B198BRT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B198BRT5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 198K OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B198BRT5.pdf
Availability of M55342E06B198BRT5
QUANTITY
M55342E06B198BRT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B198BRT5
Internal Part NumberEIS-M55342E06B198BRT5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)198k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B198BRT5
Related LinksM55342E0, M55342E06B198BRT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B198BRT5 Details Description
Related parts for M55342E06B198BRT5
IC LATCH OCTAL 3STATE 20-DIP datasheet.pdf
CAP FILM 270PF 5% 50VDC 0805 datasheet.pdf
TRIAC 600V 8A TO220AB datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 60MSPS 32-TQFP datasheet.pdf
CONV DC-DC 48VIN 30A 3.3V SMD datasheet.pdf
IP CORE DDR SDRAM CTLR XP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 576 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
SMD-6 SSR 1 FORM A datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 61MA 15 OHM SMD datasheet.pdf