Vishay/Dale M55342E06B1B50RWP
M55342E06B1B50RWP picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B1B50RWP
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B1B50RWP.pdf
Availability of M55342E06B1B50RWP
QUANTITY
M55342E06B1B50RWP Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B1B50RWP
Internal Part NumberEIS-M55342E06B1B50RWP
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B1B50RWP
Related LinksM55342E0, M55342E06B1B50RWP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B1B50RWP Details Description
Related parts for M55342E06B1B50RWP
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
IC CODEC S/PDIF RCVR 64LQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 1W DO213AB datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BLUE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 40POS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 70A 480VAC datasheet.pdf
CONN PRESSURE BLOOK FOR SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 SKT RECP datasheet.pdf
5600UF 100V 40X50 datasheet.pdf