Vishay/Dale M55342E06B20B0RWI
M55342E06B20B0RWI picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B20B0RWI
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B20B0RWI.pdf
Availability of M55342E06B20B0RWI
QUANTITY
M55342E06B20B0RWI Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B20B0RWI
Internal Part NumberEIS-M55342E06B20B0RWI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B20B0RWI
Related LinksM55342E0, M55342E06B20B0RWI Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B20B0RWI Details Description
Related parts for M55342E06B20B0RWI
RELAY REED DPST 500MA 5V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184POS .050 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 55NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS DUAL BLACK datasheet.pdf
IC CLK BUF 2:1/1:2 16VFQFN datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" STACKER datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 2500A AC/DC datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 37X60" S SFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf