TT Electronics/IRC M55342E06B34B0R
M55342E06B34B0R picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B34B0R
Brief Description
RES SMD 34K OHM 0.1% 0.15W 0805
Datasheet Download
M55342E06B34B0R.pdf
Availability of M55342E06B34B0R
QUANTITY
M55342E06B34B0R Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B34B0R
Internal Part NumberEIS-M55342E06B34B0R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)34k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.081" L x 0.050" W (2.06mm x 1.27mm)
Height0.026" (0.66mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B34B0R
Related LinksM55342E, M55342E06B34B0R Datasheet, TT Electronics/IRC Distributor
M55342E06B34B0R Details Description
Related parts for M55342E06B34B0R
IC DAC 12BIT 24-DIP datasheet.pdf
FUSE USB RESETTABLE 1.10A HOLD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 400W datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM .25W PC PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
330UF 50V 10X20MM 105C 6000H datasheet.pdf
LITEPIPE 2.5MM CLEAR TRANSP datasheet.pdf