Vishay/Dale M55342E06B453ARWI
M55342E06B453ARWI picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B453ARWI
Brief Description
RES SMD 453 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B453ARWI.pdf
Availability of M55342E06B453ARWI
QUANTITY
M55342E06B453ARWI Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B453ARWI
Internal Part NumberEIS-M55342E06B453ARWI
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)453
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B453ARWI
Related LinksM55342E0, M55342E06B453ARWI Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B453ARWI Details Description
Related parts for M55342E06B453ARWI
CONN HEADER VERT .100 6POS TIN datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.5VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 30.9OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TOOL PLUG SMA ANVIL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 7POS datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 19VWM 22VC datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.033UF RADIAL datasheet.pdf