Rohm Semiconductor MCR10ERTF1742
MCR10ERTF1742 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF1742
Brief Description
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF1742.pdf
Availability of MCR10ERTF1742
QUANTITY
MCR10ERTF1742 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF1742
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF1742
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF1742
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF1742 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF1742 Details Description
Related parts for MCR10ERTF1742
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 R/A datasheet.pdf
RES 27 OHM 15W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 80 DEG BLK/WHITE datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
VHDM BP 6 ROW SHLD END 10 COL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 31 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC MRAM 1MBIT 35NS 44TSOP datasheet.pdf
PNL MNT 220V BLUE 3MM datasheet.pdf