Vishay/Dale M55342E06B549ARWS
M55342E06B549ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B549ARWS
Brief Description
RES SMD 549 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B549ARWS.pdf
Availability of M55342E06B549ARWS
QUANTITY
M55342E06B549ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B549ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342E06B549ARWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)549
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B549ARWS
Related LinksM55342E0, M55342E06B549ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B549ARWS Details Description
Related parts for M55342E06B549ARWS
RES 121K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 3700UF 16V RADIAL datasheet.pdf
CONSOLE STEEL GRAY 7.25"L X 13"W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2K OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 85MHZ 8UDFN datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf