Vishay/Dale M55342E06B626ARWS
M55342E06B626ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B626ARWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 626 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B626ARWS.pdf
Availability of M55342E06B626ARWS
QUANTITY
M55342E06B626ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B626ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342E06B626ARWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)626
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B626ARWS
Related LinksM55342E0, M55342E06B626ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B626ARWS Details Description
Related parts for M55342E06B626ARWS
IC PLD 10MC 15NS 24SOIC datasheet.pdf
GDT 450V 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.9A 62 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
SNGL END CORDSET STOOW FEMAL 10P datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
ULTRA-LOCK M12 DBL-END M-M 1M datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 10V X7S 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG SS 7POS STRT W/SCKT datasheet.pdf