Vishay/Dale M55342E06B75B9RWS
M55342E06B75B9RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B75B9RWS
Brief Description
RES SMD 75.9KOHM 0.1% 0.15W 0805
Datasheet Download
M55342E06B75B9RWS.pdf
Availability of M55342E06B75B9RWS
QUANTITY
M55342E06B75B9RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B75B9RWS
Internal Part NumberEIS-M55342E06B75B9RWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)75.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B75B9RWS
Related LinksM55342E0, M55342E06B75B9RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B75B9RWS Details Description
Related parts for M55342E06B75B9RWS
IC OPAMP GP 30MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC SMC datasheet.pdf
CONN FERRULE UNINSUL 4AWG datasheet.pdf
RES 0.44 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 182 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC SDRAM 16M 143MHZ 60BGA datasheet.pdf
MOSFET N CH 75V 195A TO247 datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf