Vishay/Dale M55342E06B8B16RT3
M55342E06B8B16RT3 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B8B16RT3
Brief Description
RES SMD 8.16KOHM 0.1% 0.15W 0805
Datasheet Download
M55342E06B8B16RT3.pdf
Availability of M55342E06B8B16RT3
QUANTITY
M55342E06B8B16RT3 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B8B16RT3
Internal Part NumberEIS-M55342E06B8B16RT3
Standard Package300
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B8B16RT3
Related LinksM55342E0, M55342E06B8B16RT3 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B8B16RT3 Details Description
Related parts for M55342E06B8B16RT3
FIXED IND 5MH 1.5A 1.08 OHM TH datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG WHITE 100' datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0508 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
4,7UF 40V 6,7X15,3MM 125C 20000H datasheet.pdf