Vishay/Dale M55342E08B511DRBS
M55342E08B511DRBS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E08B511DRBS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 511 OHM 1% 0.8W 2010
Datasheet Download
M55342E08B511DRBS.pdf
Availability of M55342E08B511DRBS
QUANTITY
M55342E08B511DRBS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E08B511DRBS
Internal Part NumberEIS-M55342E08B511DRBS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM2010
PackagingBulk
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)0.8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.209" L x 0.098" W (5.31mm x 2.49mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E08B511DRBS
Related LinksM55342E0, M55342E08B511DRBS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E08B511DRBS Details Description
Related parts for M55342E08B511DRBS
RES SMD 9.76KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
KIT DEVELOPMENT EZ-811HS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN FFC TOP 15POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 10.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 200MA 4 OHM TH datasheet.pdf