Vishay/Dale M55342E09B499ARWS
M55342E09B499ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E09B499ARWS
Brief Description
RES SMD 499 OHM 0.1% 1W 2512
Datasheet Download
M55342E09B499ARWS.pdf
Availability of M55342E09B499ARWS
QUANTITY
M55342E09B499ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E09B499ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342E09B499ARWS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM2512
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.259" L x 0.124" W (6.58mm x 3.15mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E09B499ARWS
Related LinksM55342E0, M55342E09B499ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E09B499ARWS Details Description
Related parts for M55342E09B499ARWS
JUMPER-H1500TR/A3049B/H1500TR12" datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
BATT PACK 8.4V A 2450MAH NIMH datasheet.pdf
THERMAL PAD .040" 8X16 GAPPAD datasheet.pdf
CONN COUPLER MTP-MTP SIMPLEX datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf