Vishay/Dale M55342E11B100ARWS
M55342E11B100ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E11B100ARWS
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/20W 0402
Datasheet Download
M55342E11B100ARWS.pdf
Availability of M55342E11B100ARWS
QUANTITY
M55342E11B100ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E11B100ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342E11B100ARWS
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0402
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.025" W (1.02mm x 0.64mm)
Height0.030" (0.76mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E11B100ARWS
Related LinksM55342E1, M55342E11B100ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E11B100ARWS Details Description
Related parts for M55342E11B100ARWS
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 60A 12V datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 9-29V 1.75A datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG GRN 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 2.1A 130 MOHM SMD datasheet.pdf
RES .5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 224 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONTACT CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf