Vishay/Dale M55342E11B10B0RTI
M55342E11B10B0RTI picture photo
Mfg. Part Number
M55342E11B10B0RTI
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/20W 0402
Datasheet Download
M55342E11B10B0RTI.pdf
Availability of M55342E11B10B0RTI
QUANTITY
M55342E11B10B0RTI Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E11B10B0RTI
Internal Part NumberEIS-M55342E11B10B0RTI
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.025" W (1.02mm x 0.64mm)
Height0.030" (0.76mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E11B10B0RTI
Related LinksM55342E1, M55342E11B10B0RTI Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E11B10B0RTI Details Description
Related parts for M55342E11B10B0RTI
SIDAC MC UNI 90V 400A DO-214AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128POS .050 SMD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 2KV X7R 1825 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf