Vishay/Dale M55342E12B100ART0
M55342E12B100ART0 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B100ART0
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B100ART0.pdf
Availability of M55342E12B100ART0
QUANTITY
M55342E12B100ART0 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B100ART0
Internal Part NumberEIS-M55342E12B100ART0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTF-001-2014-Rev-0 20/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B100ART0
Related LinksM55342E1, M55342E12B100ART0 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B100ART0 Details Description
Related parts for M55342E12B100ART0
TRIMMER 200 OHM 0.2W PC PIN datasheet.pdf
CABLE AUDIO RCA HI QUAL 5M datasheet.pdf
CABLE D-SUB-HMP25H/AE25G/HFP25H datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 5W datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf