Vishay/Dale M55342E12B150ARBS
M55342E12B150ARBS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B150ARBS
Brief Description
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B150ARBS.pdf
Availability of M55342E12B150ARBS
QUANTITY
M55342E12B150ARBS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B150ARBS
Internal Part NumberEIS-M55342E12B150ARBS
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B150ARBS
Related LinksM55342E1, M55342E12B150ARBS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B150ARBS Details Description
Related parts for M55342E12B150ARBS
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO-214AB datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf