Vishay/Dale M55342E12B16B5RT5
M55342E12B16B5RT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B16B5RT5
Brief Description
RES SMD 16.5KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B16B5RT5.pdf
Availability of M55342E12B16B5RT5
QUANTITY
M55342E12B16B5RT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B16B5RT5
Internal Part NumberEIS-M55342E12B16B5RT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B16B5RT5
Related LinksM55342E1, M55342E12B16B5RT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B16B5RT5 Details Description
Related parts for M55342E12B16B5RT5
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 6 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 51K OHM 0804 datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY SEQUENCER SOT23-6 datasheet.pdf
TERMINAL PIDG RECT 16-14AWG #6 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 20POS 5A datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SOD123 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP9T datasheet.pdf
RES 171.53 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf