TT Electronics/IRC M55342E12B200AR
M55342E12B200AR picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B200AR
Brief Description
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B200AR.pdf
Availability of M55342E12B200AR
QUANTITY
M55342E12B200AR Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B200AR
Internal Part NumberEIS-M55342E12B200AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.024" (0.61mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B200AR
Related LinksM55342E, M55342E12B200AR Datasheet, TT Electronics/IRC Distributor
M55342E12B200AR Details Description
Related parts for M55342E12B200AR
IC REG BUCK ADJ/PROG 6A 28TSSOP datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 150W TO268 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 9pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP 30POS datasheet.pdf
TOOL POSITIONER M22520/1-16 datasheet.pdf
SPDT MINIATURE ROCKER SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
DIODE MODULE 40V 150A D-67 datasheet.pdf