Vishay/Dale M55342E12B200DRT1
M55342E12B200DRT1 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B200DRT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 200 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B200DRT1.pdf
Availability of M55342E12B200DRT1
QUANTITY
M55342E12B200DRT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B200DRT1
Internal Part NumberEIS-M55342E12B200DRT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTF-001-2014-Rev-0 20/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B200DRT1
Related LinksM55342E1, M55342E12B200DRT1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B200DRT1 Details Description
Related parts for M55342E12B200DRT1
IC 8BIT REG TXRX 3-ST 24-QSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A 8-SOIC datasheet.pdf
IPD M30 NONSHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 102 TYP datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP CER 68PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf