Vishay/Dale M55342E12B20E0CBS
M55342E12B20E0CBS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B20E0CBS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B20E0CBS.pdf
Availability of M55342E12B20E0CBS
QUANTITY
M55342E12B20E0CBS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B20E0CBS
Internal Part NumberEIS-M55342E12B20E0CBS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTF-001-2014-Rev-0 20/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B20E0CBS
Related LinksM55342E1, M55342E12B20E0CBS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B20E0CBS Details Description
Related parts for M55342E12B20E0CBS
RES SMD 160 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1/3W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 169POS GOLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT CORTEX datasheet.pdf
ATTENUATOR 6.5 DB DC 18GHZ datasheet.pdf