Vishay/Dale M55342E12B20E0RWS
M55342E12B20E0RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B20E0RWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B20E0RWS.pdf
Availability of M55342E12B20E0RWS
QUANTITY
M55342E12B20E0RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B20E0RWS
Internal Part NumberEIS-M55342E12B20E0RWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTF-001-2014-Rev-0 20/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B20E0RWS
Related LinksM55342E1, M55342E12B20E0RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B20E0RWS Details Description
Related parts for M55342E12B20E0RWS
IDC CABLE - MKR10K/MC10M/MCS10K datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.15A 140 MOHM datasheet.pdf
LCD MOD GRAPH 320X240 WH TRANSM datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
GUIDE BUSH FOR HAN D-SUB MODULE datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PANEL MOUNT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf