Vishay/Dale M55342E12B261ARWS
M55342E12B261ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B261ARWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B261ARWS.pdf
Availability of M55342E12B261ARWS
QUANTITY
M55342E12B261ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B261ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342E12B261ARWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTF-001-2014-Rev-0 20/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)261
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B261ARWS
Related LinksM55342E1, M55342E12B261ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B261ARWS Details Description
Related parts for M55342E12B261ARWS
SOLENOID TUBULR 7/8" INTER 12VDC datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 4KHZ 17MM PC MOUNT datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 8VSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 500V X7R 1825 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 20 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 1M 12-24VDC DL OUT datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf