Vishay/Dale M55342E12B261ARWS
M55342E12B261ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B261ARWS
Brief Description
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B261ARWS.pdf
Availability of M55342E12B261ARWS
QUANTITY
M55342E12B261ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B261ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342E12B261ARWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)261
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B261ARWS
Related LinksM55342E1, M55342E12B261ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B261ARWS Details Description
Related parts for M55342E12B261ARWS
CAP TANT 10UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 68POS 1.27MM datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 80NS 44SOP datasheet.pdf
CABLE TIE LIGHT-HVY NAT 21.9" datasheet.pdf
TVS DIODE 300VWM 482VC AXIAL datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
CONTROL LOG 6 IN 4 OUT 100-240V datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
INSERT FLA.1S.304. FOR 4LV datasheet.pdf
24-bit, 192kHz Stereo DAC IC datasheet.pdf