Vishay/Dale M55342E12B2E00RWS
M55342E12B2E00RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B2E00RWS
Brief Description
RES SMD 2K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B2E00RWS.pdf
Availability of M55342E12B2E00RWS
QUANTITY
M55342E12B2E00RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B2E00RWS
Internal Part NumberEIS-M55342E12B2E00RWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B2E00RWS
Related LinksM55342E1, M55342E12B2E00RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B2E00RWS Details Description
Related parts for M55342E12B2E00RWS
TIE WIRE 8" NATURAL 50LB datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SERIAL I/O 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DECODER BIN 1:8 20-PLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V T2H 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IDC SOCKET .100" 20POS datasheet.pdf
VARISTOR 35.1V 2KA DISC 10MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG VIOLET 500' datasheet.pdf