Vishay/Dale M55342E12B2E49RTI
M55342E12B2E49RTI picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B2E49RTI
Brief Description
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B2E49RTI.pdf
Availability of M55342E12B2E49RTI
QUANTITY
M55342E12B2E49RTI Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B2E49RTI
Internal Part NumberEIS-M55342E12B2E49RTI
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B2E49RTI
Related LinksM55342E1, M55342E12B2E49RTI Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B2E49RTI Details Description
Related parts for M55342E12B2E49RTI
RES SMD 61.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
OSC XO 15.553MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.2A 260 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 2W SMBJ datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 1.053A 180 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 32 OHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf