Vishay/Dale M55342E12B43B2RBS
M55342E12B43B2RBS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B43B2RBS
Brief Description
RES SMD 43.2KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B43B2RBS.pdf
Availability of M55342E12B43B2RBS
QUANTITY
M55342E12B43B2RBS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B43B2RBS
Internal Part NumberEIS-M55342E12B43B2RBS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingBulk
Resistance (Ohms)43.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B43B2RBS
Related LinksM55342E1, M55342E12B43B2RBS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B43B2RBS Details Description
Related parts for M55342E12B43B2RBS
HEAT SHRINK THICK WALL 2.0"X12" datasheet.pdf
IC PWR MGMT 9LDO 98BGA datasheet.pdf
RES 0.332 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.3K OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 604 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT PNL MNT 2POS SKTS datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 22POS HL LOW P datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP FILM 0.0043UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf