TT Electronics/IRC M55342E12B499AR
M55342E12B499AR picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B499AR
Brief Description
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B499AR.pdf
Availability of M55342E12B499AR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M55342E12B499AR Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B499AR
Internal Part NumberEIS-M55342E12B499AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.024" (0.61mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B499AR
Related LinksM55342E, M55342E12B499AR Datasheet, TT Electronics/IRC Distributor
M55342E12B499AR Details Description
Related parts for M55342E12B499AR
IC AMP POST PECL 3.3V TTL 10MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS DL 1MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 12POS .050" SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS VERT DUAL SMD datasheet.pdf
CBL 1COND 16AWG 600V TAN 100' datasheet.pdf
CAP CER 56PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
CORD SVT 18AWG 3COND SHIELD 1.5M datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 7POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X8R 0603 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf
IC REG BUCK BST INV 0.5A 16MSOP datasheet.pdf