Vishay/Dale M55342E12B49A9RT0
M55342E12B49A9RT0 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B49A9RT0
Brief Description
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B49A9RT0.pdf
Availability of M55342E12B49A9RT0
QUANTITY
M55342E12B49A9RT0 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B49A9RT0
Internal Part NumberEIS-M55342E12B49A9RT0
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B49A9RT0
Related LinksM55342E1, M55342E12B49A9RT0 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B49A9RT0 Details Description
Related parts for M55342E12B49A9RT0
VARISTOR 423V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 6.7W MONO 24LLP datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 10POS datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 15NS 100PQFP datasheet.pdf
VARISTOR 324V 3.5KA DISC 10.5MM datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 200V 200A SOT227 datasheet.pdf