Vishay/Dale M55342E12B4B32RBS
M55342E12B4B32RBS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B4B32RBS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.32KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B4B32RBS.pdf
Availability of M55342E12B4B32RBS
QUANTITY
M55342E12B4B32RBS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B4B32RBS
Internal Part NumberEIS-M55342E12B4B32RBS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTF-001-2014-Rev-0 20/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.32k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B4B32RBS
Related LinksM55342E1, M55342E12B4B32RBS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B4B32RBS Details Description
Related parts for M55342E12B4B32RBS
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.905" 3MM 2LD datasheet.pdf
2.0 WTB REC HSG 14CKT datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 6POS 1MM R/A datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf
KIT, SEATING TOOL, SFP+2X1 datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 4.3UF AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.0018 UF 20% 300 VAC R datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
CTV 8C 8#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
TV 6C 6#20 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS PIN datasheet.pdf