Vishay/Dale M55342E12B68B0RWI
M55342E12B68B0RWI picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B68B0RWI
Brief Description
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B68B0RWI.pdf
Availability of M55342E12B68B0RWI
QUANTITY
M55342E12B68B0RWI Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B68B0RWI
Internal Part NumberEIS-M55342E12B68B0RWI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTF-001-2014-Rev-0 20/Jan/2014
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B68B0RWI
Related LinksM55342E1, M55342E12B68B0RWI Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B68B0RWI Details Description
Related parts for M55342E12B68B0RWI
CONN HEADER 44POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 05VIN 15VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC AMP CURRENT SENSE 8-MSOP datasheet.pdf
AC DRV,240V 1PH,1HP 0.7KW CT datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC ISO DVR DUAL 2.5KV 16SOIC datasheet.pdf
REED RELAY SPST-NO 12V ATEX PLAS datasheet.pdf