Vishay/Dale M55342E12B6B81RT5
M55342E12B6B81RT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B6B81RT5
Brief Description
RES SMD 6.81KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B6B81RT5.pdf
Availability of M55342E12B6B81RT5
QUANTITY
M55342E12B6B81RT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B6B81RT5
Internal Part NumberEIS-M55342E12B6B81RT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B6B81RT5
Related LinksM55342E1, M55342E12B6B81RT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B6B81RT5 Details Description
Related parts for M55342E12B6B81RT5
FIXED IND 4.7UH 339MA 1.8 OHM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN PATCHKIT 48JACKS 1.75" datasheet.pdf
CAP FILM 0.5UF 10% 1.5KVDC SCREW datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP W/ADC 28-SSOP datasheet.pdf
RES MO 1W 47 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 80.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC CTLR MULTIPHASE VR12 52-QFN datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 3.6M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf