TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475W24-31PW
MS3475W24-31PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W24-31PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 31POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3475W24-31PW.pdf
Availability of MS3475W24-31PW
QUANTITY
MS3475W24-31PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W24-31PW
Internal Part NumberEIS-MS3475W24-31PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W24-31PW
Related LinksMS3475W, MS3475W24-31PW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475W24-31PW Details Description
Related parts for MS3475W24-31PW
IC REG LDO 1.8V/ADJ SOT23-6 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5MM TOP 2POS datasheet.pdf
CABLE N/N 60" RG-213 datasheet.pdf
COVER CIRCULAR .893" ID 1000PCS datasheet.pdf
RES 56 OHM 50W 5% TO220 datasheet.pdf
IC FPGA 249 I/O 329BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
POWER MOD IGBT NPT PHASE LEG SP2 datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK MINI 0.9" THRU/LONG datasheet.pdf
CAP CER 33UF 10V X6S 1206 datasheet.pdf