Vishay/Dale M55342E12B75A0RWS
M55342E12B75A0RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B75A0RWS
Brief Description
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B75A0RWS.pdf
Availability of M55342E12B75A0RWS
QUANTITY
M55342E12B75A0RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B75A0RWS
Internal Part NumberEIS-M55342E12B75A0RWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)75
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B75A0RWS
Related LinksM55342E1, M55342E12B75A0RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B75A0RWS Details Description
Related parts for M55342E12B75A0RWS
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 4POS VERT datasheet.pdf
OSC XO 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLADE MALE 20-22AWG TIN datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf