Vishay/Dale M55342H01B12E4RT5
M55342H01B12E4RT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342H01B12E4RT5
Brief Description
RES SMD 12.4K OHM 1% 1/20W 0502
Datasheet Download
M55342H01B12E4RT5.pdf
Availability of M55342H01B12E4RT5
QUANTITY
M55342H01B12E4RT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H01B12E4RT5
Internal Part NumberEIS-M55342H01B12E4RT5
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0502
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0502 (1106 Metric)
Supplier Device Package0502
Size / Dimension0.055" L x 0.025" W (1.40mm x 0.64mm)
Height0.030" (0.76mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H01B12E4RT5
Related LinksM55342H0, M55342H01B12E4RT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H01B12E4RT5 Details Description
Related parts for M55342H01B12E4RT5
MARKER PLATE datasheet.pdf
CABLE IP68 MINI B TO A USB 2M datasheet.pdf
CONN HOUSING CAP 12POS .156 NAT datasheet.pdf
CONN BUSHING FOR RF MINI THREAD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER RF-ONLY 28MLP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP CER 200PF 15KV AXIAL datasheet.pdf