Samtec, Inc. SDL-122-TT-10
SDL-122-TT-10 picture photo
Mfg. Part Number
SDL-122-TT-10
Brief Description
CONN RCPT .100" 44POS DUAL TIN
Datasheet Download
SDL-122-TT-10.pdf
Availability of SDL-122-TT-10
QUANTITY
SDL-122-TT-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of SDL-122-TT-10
Internal Part NumberEIS-SDL-122-TT-10
Connector TypeReceptacle
Number of Positions44
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Height Stacking (Mating)-
Height Above Board0.122" (3.10mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDL-122-TT-10
Related LinksSDL-12, SDL-122-TT-10 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
SDL-122-TT-10 Details Description
Related parts for SDL-122-TT-10
INVERTER POTTED 850V CCFL LAMP datasheet.pdf
CONN HEADER 29POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CARD EDGE 10POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 8 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP15T datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 1.5W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf